Co zohlednit při výběru interiérového svítidla

Správně zvolené svítidlo má neuvěřitelnou sílu povýšit daný prostor na neobyčejné místo. Zjednodušeně se dá říci, že při výběru interiérového svítidla zohledňujeme dvě hlavní kritéria. Na první místo obvykle stavíme naše estetické nároky, ale současně chceme, aby interiérové svítidlo plnilo požadavky z hlediska funkčnosti. Svítidlo budeme mít stále na očích, mělo by tedy odpovídat našemu vkusu. Svým vzhledem zapadat do stylu vybavení domácnosti. Zatímco někdo směřuje k retro, rustikálním a klasickým typům, jiný volí modernu, industriální styl či minimalismus.

Interiérová svítidla Bomma dark & bright star

Vzhled svítidla

Design svítidla není pouze o vzhledu, musí propojit estetickou a funkční stránku. Volba materiálů ovlivňuje údržbu a životnost produktu. Levnější imitace přírodních materiálů nemusí být právě tou nejvýhodnější volbou. Přírodní materiály jako dřevo, keramika, kov nebo textil vytvoří příjemné prostředí. Právě tyto materiály jsou hojně využívány u takzvaného skandinávského stylu.

Důležitou roli hraje dispozice a velikost prostor včetně výšky stropu. U vysokých stropů se nemusíte bát závěsných svítidel nebo závěsné svítidlo umístěte tak, aby nepřekáželo, například nad jídelní stůl. U nízkých stropů zvolte přisazená svítidla. Ve velkých prostorech můžete vytvořit více světelných ostrůvků místo jednoho centrálního svítidla. Využijte i možnosti stojacích lamp, které můžou být výrazným designovým prvkem nebo nástěnná svítidla.

Osvětlení v domě se dá jednoduše rozdělit do tří kategorií, běžné osvícení prostor, technické osvětlení a noční osvětlení, které neoslňuje při cestě po schodech nebo do koupelny. Bytoví designéři a architekti mají zkušenosti s komplexním návrhem osvětlení s ohledem na typ prostor i chování obyvatel. Poradí, kde vytvořit tzv. nepřímé svícení nebo kam umístit právě noční navigaci.

Svou roli hraje i orientace místnosti, výmalba, barva podlahy a nábytku. Tmavý nábytek a tmavé stěny totiž pohlcují světlo.

Interiérová svítidla podle typu pokoje

Každý asi tuší, že svítidla obvykle nejsou univerzální. Do dětského pokoje zvolíte určitě jiný typ než do koupelny nebo do garáže. Svítidlo by mělo být v souladu s účelem daného pokoje.

Obývací pokoj v domě soustřeďuje rodinný život a je možné zde využít různé druhy osvícení. Každé svítidlo by mělo být možné samostatně zapnout. Ideální pro obývací prostor je funkce stmívání, kdy sami podle aktuální činnosti řídíte intenzitu osvětlení. Při sledování filmů ztlumíte a při hraní deskových her přidáte na intenzitě. Někdo si pod stojací lampou může v klidu číst a přitom neoslňovat ostatní, kteří právě odpočívají. Ideální je možnost měnit chromatičnost svícení podle aktuální potřeby nebo v souladu s přirozenou biodynamikou.

Realizace osvětlení obývacího pokoje od Luxprim.cz 

Kuchyňská světla se studenější barvou světla jsou v domácnosti velmi využívaná. Kromě stropního osvětlení nejvíce využíváme osvětlení kuchyňské linky a pracovní plochy. Myslete na praktičnost. Často třeba nechcete s ušpiněnými rukami šahat na vypínače. LED pásky s věrným podáním barev nachází v kuchyni své uplatnění a také zde často využijeme tzv. bodová světla, která lze umístit nad bar. Dekorativní světla do jídelny nechte svítit světlem teplé barvy. Tvar svítidla je vhodné zvolit podle tvaru stolu, ale není to nutnou podmínkou.

Interiérová svítidla v kuchyni a jídelně

V ložnici často míváme jedno centrální stropní svítidlo a pak jen dvě lampičky na nočním stolku nebo na stěně. I do ložnice však můžeme umístit řadu dalších světel včetně důležitého navigačního nočního osvětlení, které může být zapínáno pohybovým senzorem. Právě pod postel je vhodné umístit podsvícení, které neoslňuje osobu, která spí. Nezapomeňte také na osvětlení šaten, které může být instalováno přímo do šatních skříní. Ideální volbou do ložnice jsou světla s dálkovým ovládáním.

Noční osvětlení ložnice, podsvícení postele

Svítidla do koupelny musí splňovat dané předpisy a normy. Světla u vany a sprchy musí mít minimálně parametry krytí IP 44. Často jsou zde využívána zápustná světla do stropních podhledů, boční světla k zrcadlu, která neoslňují a nedělají stíny. Nezapomínejte také na ambientní osvětlení pro relaxaci při koupeli.

Osvětlení koupelny

Na chodbě nebo ve vstupní místnosti obvykle netrávíte nejvíce času, volte tedy světelné zdroje, které se rozsvítí naplno rychle. Světla rovnoměrně rozmístěte. Na schody samozřejmě potřebujete dobře vidět. Pro osvětlení schodiště můžete zvolit nástěnná svítidla s nepřímým svícením odrazem a doporučujeme nízko u schodnic instalovat noční bodové osvětlení.

Osvětlení schodiště konstelací Bomma

Náležitou pozornost je potřeba věnovat dětskému pokoji. Kromě odolnosti je potřeba zohlednit i různé potřeby dětí. Děti si hrají, učí a studují, odpočívají. Vhodně zvolená svítidla musí tyto aktivity podpořit. Využijte stropní svítidla, stolní lampičky, noční orientační osvětlení. Starší děti a studenti uvítají také ambientní osvětlení pro příjemný odpočinek.

V domě samozřejmě nalezneme celou další řadu specifických místností jako třeba pracovny, verandy, zimní zahrady. Technické osvětlení využijeme v garážích a dílnách, technických místnostech, sklepích či půdách.

Světelná hygiena

Vždy se při výběru zaměřte i na barvu osvětlení. Ideální je co nejvíce svícení připodobnit dennímu světlu. Spíše studené světlo je vhodné k práci a naopak teplé světlo se hodí k odpočinku. U konkrétních typů LED svítidel můžete měnit barvu a intenzitu světla. Tímto tématem jsme se již zabývali v článku zabývajícím se náležitostmi světelné hygieny

Energetická náročnost

Dnes, kdy ceny energií rostou stále rychleji, si již běžně vybíráme do domácnosti spotřebiče podle jejich úspornosti. Stejné je to i se svítidly. Šetrnými svítidly ulevíme i životnímu prostředí. Pokud chcete ušetřit, sáhněte po výrobcích označených písmenem A, A + a A ++.

Závěrem..

Nedoporučujeme při stavbě nebo rekonstrukci výběr svítidel řešit jako poslední věc. Může se totiž stát, že pro řízení světel bude potřeba předělat vedení kabelů nebo že zapomenete na tzv. noční osvětlení. Nakreslete si návrh, kde si prostor rozčleníte na menší části. Zvažte, kde použijete technické osvětlení, kde budete pracovat, kde odpočívat nebo kde bude potřeba počítat s různými druhy osvětlení. Využijte možnosti konzultace zdarma se specialisty na osvětlení.